Algol – glava Meduze

„Ime Algol potiče od arapskog Ras-al-Ghul – vođa demona ili hebrejski Golem. Predstavlja tako i palog anđela Lucifera koji osniva satansku državu na Zemlji. Lijep i ružan, protiv boga za ljude, sjajan i taman, dva lica meduze milo i strašno, razorni seks crne i oslobađanje bijele magije“ (Mile Dupor)

U sazvežđu Perseja, na dvadeset i šest stepeni Bika, svetluca binarna zvijezda Algol, na “Gorgoninoj glavi”. Homerova Ilijada aludira na “Gorgoninu monstruoznu glavu, namreškan horor zmaja” – opaku glavu koja u kamen pretvara one koji je pogledaju. Ta zla sudbina zadesila je samo muškarce i nekoliko životinja, ali nijednu ženu. Persej je morao biti pažljiv da nikada ne pogleda u opaku glavu. “Meduza otkriva veličinu smrti svima koji je pogledaju.”

Meduza je originalno u Libiji bila obožavana kao zmija-boginja. Njena kovrdžava kosa nagovještavala je njeno afričko porijeklo. Ime joj se prevodi u “suverena ženska mudrost”, mada u jednoj drugoj legendi, gdje je bila jedna od tri Gorgone, značenje glasi “vladarka”, dok su druge dvije Gorgone bile “lutalica” (Eurjal) i “snažna žena” (Steno). “Ona je više od svih drugih bila poznata po svojoj ljepoti … Nije bilo riječi kojima bi se opisao sjaj njene kose, najdivnijeg dijela njene privlačnosti – reče mi jedan prijatelj koji je vidio njen lijepi sjaj”, opisuje je rimski pjesnik Ovidije. On je ispričao kako je nekada predivnu Meduzu napastovao Neptun u Minervinom hramu (tj. Ateninom), nakon čega ju je, kao da je ona zbog toga kriva, boginja kaznila tako što je njene predivne kovrdže pretvorila u šišteće zmije. (Atena, kao boginja muške mudrosti i nauke, imala je tek u naznakama karakteristike prethodne boginje mudrosti, koja je bila svešteničkog tipa.) Meduza je prethodno izgubila svoju besmrtnost (od tri gorgone, ona je jedina bila smrtna), a potom je izgubila i svoju ljepotu, zbog bijesa Atene, da bi konačno izgubila i glavu koju je Persej odsjekao dok je spavala u pećini s drugim Gorgonama.

algol sigil agripa
Simbol Algola

 

Algol u Astronomiji:

Na udaljenosti koja varira od 79 do 101 s.g. (po satelitu Hipparcos iznosi 93 s.g.), Algol je jedna od nama najbližih eklipsnih binarnih zvijezda pa je zbog toga i jedna od najviše proučavanih. I pored toga zvijezda još uvijek predstavlja misteriju i mnoga pitanja još uvijek čekaju odgovore. Jedna od zagonetki je i nevidljivost eklipsnog pratioca koji je kompletno izgubljen u sjaju primarne zvijezde i još nikada nije osmotren vizuelno. I spektroskopski, pratilac je prvi put detektovan tek nedavno, tačnije 1978. u McDonald opservatoriji. Temperatura na površini Algola A iznosi 10.100 K a njegov prečnik je tri puta veći od prečnika naše zvijezde. Algol B je malo veći, ali temperatura na njegovoj površini je niža i iznosi 4.900 K. Mase Algola A i B procijenjene su na 3,7 odnosno 0,8 masa Sunca.

Orbita sjajne zvijezde je jasno otkrivena spektroskopskim mjerenjima i nađeno je da je sjajna zvijezda udaljena oko 1,7 miliona km od centra gravitacije sistema. Bleđa zvijezda sa manjom masom ima veću orbitu oko gravitacionog centra i stvarna razdaljina dvije zvijezde je najvjerovatnije oko 10 miliona km. Nagib sistema je oko 82 stepena i u toku glavne eklipse otprilike 79% sjajne zvijezde je sakriveno većim pratiocem. Algol ima veoma malo godišnje kretanje od samo 0,01” i brzinu od 3 km/sek.

Daljim proučavanjem došlo se do otkrića da svjetlost nije konstantna pri maksimumu, već i dalje nastavlja da polako raste nakon primarne eklipse dostižući vrhunac momenat prije druge eklipse. Ovo je objašnjeno efektom kada blijeda zvijezda reflektuje svjetlost sa primarne zvijezde i pokazuje faze slične “mjesečevim fazama” dok revolvira njenom orbitom. Faza “punog mjeseca” je najvjerovatnije vidljiva kada je blijeda zvijezda iza sjajne, tako da je cio osvijetljeni disk okrenut ka Zemlji. Ovaj trenutak se događa momenat prije i nakon druge eklipse, tako da je prirodno da kombinovana svjetlost obje zvijezde dovodi do maksimuma. Proučavanje ovog efekta je pokazalo da je tamni pratilac za 1,7 put sjajniji na strani koja je okrenuta ka sjajnoj primarnoj zvijezdi. Zatamnjenje ruba diska takođe ima uticaj na sjajnost, a razlog je gušća atmosfera na rubovima diska. Ovaj efekat rezultira da svaka zvijezda izgleda sjajnija u centru nego pri ivici diska. Kako je rub zvijezde prvi okultiran za vrijeme zvjezdane eklipse, gubitak svjetlosti je iz prva postepen, ali se rapidno povećava sa skrivanjem centra diska.

Algol je takođe identifikovan kao izvor radio energije. Razlog je najvjerovatnije nagla promjena u strukturi zvijezde što bi se moglo nazvati “zvjezdotresom”. Nagla “energizacija” vrele termalne plazme je i najvjerovatniji uzrok radio energije.

Činjenica da Algol nije prost sistem dvije zvijezde je priznata je 1869. Skoro cio vijek je bilo uočeno da period eklipsnog para prolazi kroz male, ali definitivne promjene. Moderna proučavanja pokazuju da glavna osovina mijenja orijentaciju u svemiru u periodu od 32 godine. Analize ovog efekta su dokazale postojanje i treće zvijezde u sistemu, a postoji mogućnost postojanja i četvrte zvijezde.

Treća zvijezda nazvana Algol C je dokazana spektrografom i ima karakteristike F tipa. Plavo – bijela stabilna zvijezda sjajnija je za cijelu magnitudu od Sunca, tačnije deset puta sjajnija i 1,8 puta masivnija. Revolvira oko AB sistema u toku 1,862. na udaljenosti od preko 60 miliona km. Postojanje četvrte zvijezde, Algol D je veliki znak pitanja. Poznato je jedino da bi njen period oko sistema mogao iznositi 188 godina. Ne postoje nikakavi dokazi da četvrti član sistema zaista postoji.

 

Algol u Astrologiji

Postoji jasna razlika u karakteristikama zvijezda Perseja i onih u Glavi Meduze, koje Ptolomej propušta da uvidi u svojoj listi planetarnih priroda. Obzirom da većina astrologa slijedi Ptolomeja, Algolu (glavna zvijezda Meduzine glave) se obično pripisuje priroda Jupitera i Saturna, ali u pogledu njegove raširene pretežno zlokobne reputacije Lili je vjerovatno bio precizniji kad ga je povezao sa Saturnom i Marsom. U pitanju je zvijezda koja se smatra najnesrećnijom na nebesima i vrlo opasnom a prati je glas da je uzrok nasilja i neprirodne smrti. Čak i Ptolomej bilježi da njegov uticaj donosi “smrti odrubljivanjem glave ili sakaćenjem”, kada je povezan sa neprijateljskim aspektima Marsa prema Suncu ili Mjesecu.

Naziv Algol potiče od arapskog Al Ghul, “gul” ili “demon”. Oduvijek je povezivan sa smrću, tragedijom i krvavim nasiljem: jevreji ga zovu Rosh ha Satan, “Glava Sotone”, a kinezi Tseih She, “nagomilani leševi”. Prema Dr Lomeru u Kosmobiologie, arapske vojskovođe vodile su računa da nijedna važna bitka ne počne u periodu kada je svjetlost Algola slaba.

Lili je smatrao Algol za jednu od najkobnijih zvijezda, primjećujući da se u aflikcijama pojavljuje kao indikator obezglavljivanja, vješanja ili opasnosti glavi. U njegovom sistemu bodovanja planetarne snage, svaka planeta u orbisu od 5 stepeni od Algola je oslabljena sa 4 stepena debilitacije. Kada je postavljena sa Tačkom Fortune prijeti siromaštvom i gubitkom bogatstva, a kad je povezan sa “vladarem ponašanja”:
“… to kod natusa stvara izvjesnu tvrdoglavost i nasilnu prirodu, pri čemu ili sam sebi prouzrokuje naprasnu smrt, ili to učini drugima.”

O direkciji MC prema ovoj zvijezdi, Lili navodi:
“Zbunjuje i baca natusa u velike opasnosti na račun ubistva, krvoprolića ili nečije iznenadne smrti, ili nečeg drugog, pri čemu je natus izvršilac ili pomagač te mu glava biva u opasnosti. Ako ostale direkcije upućuju na dobro, daće natusu moć da druge osuđuje na smrt. Ali, uvijek sam nalazio da je ovo zla direkcija, čak i u osrednjim muškim geniturama.”

Slijede konkretniji opisi kako se ova zvijezda ponaša kada je u kontaktu sa različitim elementima natala:

Na Ascedentu horoskopa: donosi ubistva, nasilnu smrt, odrubljivanje glave, sklonost ubijanju i propast. Ako je u isti mah u konjukciji sa Suncem, Mjesecom ili Jupiterom donosi pobjedu nad neprijateljem u ratu.

Sa Suncem: Nasilna smrt ili teška bolest. Ako nije u aspektu ni sa jednom dobroćudnom planetom u horoskopu, ili ako takvih planeta nema u osmom polju horoskopa, a vladalac Sunce je na dan rođenja ili Mjeseca ako je rođenje noću, u kvadratu ili opoziciji sa Marsom, osobi koja je rođena pod ovim uticajem biće odrubljena glava; ako su Mjesec ili Sunce u Zenitu, predstoji osakaćivanje, unakaživanje, ranjavanje ili komadanje živog čovjeka, a ako je Mars u isto vrijeme u Blizancima ili Ribama, ruke ili stopala će mu biti odsječeni.

Sa Mjesecom: Nasilna smrt ili teška bolest. Sa Marsom, ili ako je Mars iznad Sunca ili Mjeseca kada je Algol na nekom od uglova, osoba će biti ubica, ili će sam prerano skončati. Ishod je isti ako je Algol anguliran ili sa MC. Gubici majke, žene i stradanja ženskim članovima domaćinstva su više nego izgledna. Mjesec na Algolu može donijeti tragičnu sudbinu, otežano pronalaženje partnera (iako istovremeno daje i fizičku ljepotu), nagomilan bijes i histeriju. Dobri aspekti Mjeseca donekle mogu da ublaže lošu sudbinu.

Sa Merkurom će uvijek označiti osobu koja postaje predmet mržnje i osobu sa veoma lošim mislima. Osobe sklone seksualnim devijacijama i poremećajima. Nije rijedak slučaj pedofilije, a u ženskom horoskopu su nerijetko prostitutke. Često se ove osobe naglo mijenjaju u tinejdžerskom periodu i tada postaju vrlo problematični.

U aspektu sa Venerom upozorava na sigurno grube odnose u ljubavi, mogućnosti silovanja i raznih devijacija, pobačaja ili nemogućnosti rađanja a ako je Venera ugrožena lošim aspektima moguća je i nasilna smrt.

Sa Marsom ukazuje na kolektivne opasnosti i ratove, ali i često se radi o veoma agresivnim pojedincima sklonim ekstremnom nasilništvu. Mars je srodan i sklon ratu i ubistvima i u aspektu sa Algolom vuče na mračnu stranu previše i kada se u muškom horoskopu Mars nađe u konjunkciji s Algolom, čini ga brutalnim i krajnje nasilnim. Kroz stara tumačenja navodi se tekst „osoba će biti ubica, koji će sam prerano skončati“.

Sa Marsom ili Saturnom, kada je Mjesec u isto vrijeme na Sadelmeliku, predstoji vješanje ili obezglavljivanje. A ako je na Alfardu, smrt od vode ili otrova. Sa Hajlegom i angularan, dovodi do odrubljivanja glave ili je osoba pod ovim uticajem ubica, kojeg će zadesiti nasilna smrt. Sa Fortunom, ili njenim vladaocem u horoskopu, siromaštvo.

Prema Duporu, svakih 68 sati i 49 minuta, tačnije svakog 1681. minuta ova zvijezda „namigne“, odnosno zatrepti, budući da ima svog manjeg pratioca koji kruži oko nje. Taj „mig“ traje otprilike 8 sati. Upravo tokom tih osam sati, kada ona najmanje svijetli, njena malefičnost dolazi do izražaja, budući da je uticaj njene tamne strane tada najjači. Poznata je kao najnesrećnija, najnasilnija i najopasnija zvijezda na nebesima. Prirode je Saturn-Uran-Mars – opasne sreće i avanture što završava katastrofalno. Opasnost smrti, samoubistva, hipnoze, gubitak zdravlja, razara najfiniju strukturu materije – ljudski mozak. Izdajnici i zločinci ga često imaju na značajnom mjestu (zločinac Herman 1926. godine osuđen za 26 ubistava ima tu konjunkciju Mars Neptun 90 sa Saturnom. Grozni kao i Raspućin imaju ga na ASC, a tako i Pavelić.) Prema tome, upliv mu liči na plutonovski.

Sa Suncem u lošem horoskopu: ekstremne bolesti i naprasna smrt, koban seks, gubitak časti pa i života.
Sa Mjesecom – opasnosti, a u lošem horoskopu sadista ili ubica.
Sa Marsom – razbojništvo, samoubistvo.
Sa Marsom i Saturnom: neprirodna i čudna smrt; Sa Uranom – seksualno trpljenje. homoseksualizam.
U trigonu sa Jupiterom: velika moć nad ljudima, opasan položaj.
Djeluje vrlo jako i orbis mu je 5 stepeni, a djeluje i u glavnim aflikcijama pa i u dobrim aspektima do 2 stepena orbisa. Za astrologe je važno i to da je 1941.godine oko njega dugo hodao Saturn i Uran, po čemu je profesor Mužinić i proricao da će to biti „najznačajnija godina u ovih 1000 godina“.

Što se tiče konjunkcije sa vrhovima kuća, prema nekim primjerima iz prakse, Algol u konjunkciji sa vrhom VII kuće, kod muške osobe,donio velike probleme u braku. U konjunkciji sa V kucom,osoba ima problem sa djecom,svaki pokušaj da supruga zatrudni završi se loše. Na vrhu treće kuće donosio teške bolesti bratu ili sestri. U konjunkciji sa XI kućom,prijatelji su često lopovi, konzumiraju drogu, mogu postati čak i ubice. Uglavnom osoba se lijepi na “loše” momke, a samim tim i njoj je život ugrožen na neki način. Ako muškarac ima Algol na vrhu XI kuće,to je po sistemu derivatnih kuca V kuća od partnerke, predispozicija je za bar jedan abortus, kod iste.

Meduza Karavadjo
Meduza – Karavadjo (Galerija Ufizzi, Firenca)

Živopisni tipovi Algola

Veliki španski umjetnik dvadesetog vijeka, Pablo Pikaso, imao je Jupitera u konjunkciji s Algolom. Kubizam se rodio zahvaljujući njegovom djelu “Demoiselles d'Avignon”, skup kurvi koje pred posmatračem stoje kao pred klijentom. Ta nova brutalnost uvela nas je u dvadeseti vijek, dok se ženska forma raspadala pod njegovim mučenjima. Njegova “Gernika”, prepuna očaja, predstavlja strastvenu osudu užasa rata. Egzistencijalistički filozof Žan Pol Sartr takođe je imao Jupitera na Algolu. Njegovi filozofski zaključci: “Čovjek je beskorisna strast” i “Pakao su drugi ljudi” umnogome podsjećaju na Algol. Tokom 1940/41. godine, dok je doživljavao Jupiterov povratak na Algolu, postao je ratni zarobljenik i tvrdi se da je tada doživio svoj najproduktivniji period.

Ova zvijezda proizvodi živopisne, intenzivne ljude. Jovanka Orleanka, borac za slobodu (Algol u konjunkciji sa Saturnom), spaljena je na lomači. Balerina Isidora Dankan (Algol u konjunkciji s Plutonom) umrla je tako što joj se šal obmotao oko točka automobila. Balerina Margot Fontejn (Mars u konjunkciji s Algolom) imala je muža koji je preživio pucanj u vrat, nakon čega je ostao paralisan: morao je da posmatra njene predivne pokrete dok je sam bio nepokretan. Džon Lenon (Algol u konjunkciji s Uranom) pogođen je u leđa. Stiven King (Algol u konjunkciji sa Sjevernim čvorom), gospodar horora, na osnovu čijih se knjiga iznova prave filmovi, umalo je umro nakon što ga je pregazio kamion, ali se ipak oporavio. Zanosni Džoni Dep (Algol u konjunkciji s Venerom), koga Holivud trenutno bojkotuje zbog njegovih političkih komentara, morao je da se bori s obezglavljenim demonom u filmu “Uspavana dolina”, da bi u drugom filmu, “Iz pakla”, otkrio ko je Džek Trbosek.

“Ova zvijezda izgleda da sadrži ogromnu žensku strast i moć”, piše Bernadet Brejdi. Ona dodaje: “Algol predstavlja snažnu, intenzivnu strast koja vas može potpuno uništiti bijesom i gnijevom. Ako osoba može obuzdati nesvjestan poriv da se sveti, i iz te strasti proizvede produktivniji ishod, Algol će predstavljati jednu od najmoćnijih zvijezda na nebu. Koja god planeta da je pod uticajem te zvijezde u vašem horoskopu, biće ispunjena snažnom, intenzivnom seksualnom energijom koja ima potencijal da bude divna ili, ako se potisne, da vodi u bijes ili nasilje.” Ove riječi odnose se i na Pikasa, ali na prilično neprijatan način, jer je on imao običaj (kako se ispostavilo) da muževima čije je žene zaveo, poklanja slike. Lejdi Di (Algol u konjunkciji s Venerom) sa sobom je na zvanična putovanja nosila vibrator, kao seksualno ispomagalo i srećnu maskotu.

Dajana je svoj život s mužem opisala kao “pravo, pravo mučenje”. Smrt je pronašla uz svoju istinsku ljubav, u gomili metala. Bila je “Narodna Princeza”, naša Kraljica srce, a njen život je bio sjajan izraz kontakta Venere i Algola. Za himnu na svom vjenčanju izabrala je pjesmu “Zaklinjem se tebi, zemljo moja”, jupiterijansku temu (koja je prikladno bila propraćena konjunkcijom Jupitera i Saturna koja je tek izlazila na horizontu, u podne, 29. jula 1981. godine, dok su išli ka oltaru). Riječi pjesme su bile prikladne: “Ljubav koja ne postavlja pitanja, ljubav koja plaća cijenu i na oltar stavlja posljednju žrtvu.” Ona je pokazala i pozitivan način korišćenja te teške zvijezde, dodirujući žrtve side, šetajući kroz minska polja i grleći beskućnike.

Njen tjelohranitelj, vodnik Bari Manaki, suviše joj se približio i učinio ono što tjelohranitelj ne treba da radi, nakon čega je ubrzo izgubio glavu u saobraćajnoj nesreći na motoru, 14. maja 1987. godine. Princ Čarls ju je o tom tragičnom događaju obavijestio na brutalno nemaran način dan ili dva kasnije, dok je izlazio iz kola kako bi pozirao nekim fotografima – u danima oko konjuncije Sunca s Algolom, ili možda čak na sam dan te konjuncije! Di je bila uznemirena i uvjerena da je Manakija ubila služba MI5. U to doba njenog života, u dušu joj se uselio smrtni strah, dok je Saturn tranzitirao preko Ascendenta, a Sunce preko konjunkcije Venera/Algol. Njena najduža ljubavna afera bila je s Džejmsom Hjuitom, a završila se – kako je on otkrio BBC-ju – nakon što je primio nekoliko upozorenja da prekine svoju vezu s princezom, da i njega ne bi zadesila slična sudbina. Jedan MI5 agent posjetio ga je u njegovom stanu u Londonu i upozorio: “Ako ne budeš prestao da se viđaš s Dajanom, doživećeš istu sudbinu kao i Bari Manaki, i umrijećeš u saobraćajnoj nesreći.” Poslušao je taj savjet.

Prema Dajani Rozenberg, Algol u horoskopu ne mora neophodno značiti da će osoba nanijeti bol drugima ili biti žrtva nekog horora ili nesreće: “nećete biti u stanju da ignorišete patnju i horor, niti da ih uklonite u stranu… Postavka Algola u nekom horoskopu insistira na suočavanju i asimilaciji tih teških aspekata ljudskog iskustva u ovom životu. Da, neke fiksne zvijezde su teške. Ali, s ciljem. Svaka od njih definiše jedno područje koje će biti pozitivno ili negativno naglašeno; testovi su intenzivni i neizbježni. Kao i druge zvijezde, i Algol nam daje zadatak koji, ako ga shvatimo i prihvatimo, nudi velike nagrade moći i kreativnosti. Tih zvjezdanih izazova se ne treba plašiti, već ih shvatiti i koristiti na pozitivan način.”


Izvori korišćeni u tekstu:

Fixed Stars and Constellations in Astrology, Vivian E. Robson, 1923
Vilijam Lili: “Hrišćanska Astrologija”
Mile Dupor: „Ne vjerujte, provjerite“
Nick Kollerstom: „Hororskop Algola“

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment